Jak si vybrat advokáta pro vaše podnikání?

8. 11. 2022

Jak si vybrat advokáta pro vaše podnikání?

Podnikání provází celá řada různých situací, u kterých je velmi užitečná přítomnost (a aktivita) právníka. Jak ale vybrat toho správného a jak zjistit, že bude schopen pomoci zrovna Vám ve Vašem podnikání?

Kdy vlastně budete advokáta potřebovat? Typicky jde o následující situace: a) preventivní činnosti nebo za b) činnosti, které směřují k odvrácení anebo zmírnění už nastalého průšvihu.

V rámci preventivních činností advokáti typicky řeší nastavení vztahů (hlavně příprava smluv apod.) a nastavení dokumentů k dodržení zákonných povinností (např. příprava dokumentů kvůli GDPR).

Co se týká činností, které naopak směřují k odvrácení už nastalého průšvihu, řeší advokáti např. potíže s dodavateli, kteří odmítají dodávat nebo pracovat, potíže se zaměstnanci, neplatícími klienty apod. Dalšími častými případy jsou také potíže se státními orgány (např. ČOI), které se chystají na kontrolu, nebo které při kontrole našly nějaké pochybení a následně je potřeba pomoci co nejvíce zmírnit negativní důsledky.

Potom existuje ještě úplně samostatná kategorie činností, v rámci kterých advokáti mohu být užiteční např. při získávání různých povolení, zakládání společností, změnách ve společnostech apod.

Ne každý advokát/advokátní kancelář řeší všechny činnosti. Někteří se například zaměřují více na „preventivní“ agendu, někteří zase spíše na spory. V každém případě je dobré se při oslovení různých advokátů a advokátních kanceláří zeptat, v jaké z těchto oblastí Vám mohou pomoci a jaké mají v konkrétní oblasti zkušenosti.

Velmi důležité je také zaměření advokátů. Je opravdu hodně nepravděpodobné, že by jeden člověk uměl komplet vše, co se týká práva. Pokud u samostatného advokáta najdete informaci, že je schopen pomoci ve všech právních odvětvích (typicky ještě jen obecně popsaných jako: občanské právo, trestní právo, obchodní právo, rodinné právo, správní právo…), doporučovali bychom zpozornět. Samozřejmě, pokud se jedná o větší advokátní kancelář, která má na každé odvětví jiného člověka, je situace úplně jiná.

A jak tedy konkrétně postupovat, když vybíráte advokáta?

Podobně jako s jakoukoli jinou službou jsou minimálně dvě cesty. Buď se zeptáte kamaráda nebo někoho blízkého na doporučení, nebo hledáte sami po vlastní ose. Pokud vybíráte po vlastní ose, doporučujeme vybírat z více kandidátů. I když máte kontakt přes doporučení, zeptejte se toho, kdo Vám doporučení dal, s čím konkrétně jim advokát pomohl a proč s ním byli spokojeni. Možná přijdete na to, že byste ocenili úplně jiné kvality.

Pro zjednodušení jsme sepsali krátký návod:

  1. podívejte se na webové stránky a zjistěte, jestli se Vaším typem případů advokát zabývá; z naší zkušenosti s kolegy z branže není úplně rozhodující, jak moc pěkné jsou stránky, protože někteří kolegové této části zkrátka nevěnují tolik pozornosti. Doporučujeme ale podívat se na to, jestli na nich uvádí transparentní informace o tom, co vlastně dělají;
  2. napište více advokátům/kancelářím a stručně popište, co potřebujete;
  3. zeptejte se na zkušenosti s podobnými případy;
  4. podle rychlosti a kvality odpovědí si můžete udělat obrázek, jak bude spolupráce probíhat;
  5. dejte na svůj „šestý smysl“ a pokud Vám přijde, že by spolupráce z nějakého důvodu nefungovala, poslechněte se.

Jak poznat, že je advokát opravdu vhodný pro Váš případ?

Na rovinu – pokud nemáte právní vzdělání nebo zkušenosti s podobnými případy, budete to mít s rozpoznáním kvality advokáta opravdu nelehké. Pár triků Vám ale přeci jen prozradíme.

Pozorujte, jestli odpovědím advokáta rozumíte. Častokrát spousta cizích slov a špatně uchopitelných vět zkrátka znamená, že věci nerozumí dostatečně a snaží se „mlžit“. Klidně se tedy doptejte, abyste odpovědi porozuměli.

K lepší spolupráci s advokátem taky přispěje, pokud budete „naladění na stejnou vlnu“. Nebojte se tedy advokátovi zavolat nebo se dohodnout na krátké osobní či online schůzce, abyste advokáta lépe lidsky poznali a zjistili, jestli by Vaše spolupráce fungovala tak, jak si představujete.

Dávejte si také pozor na úpravu a překlepy. Je sice pravda, že sem tam se nějakému překlepu nevyhne téměř nikdo. Na druhou stranu pokud e-maily vypadají, jako by je psal někdo s několika promile v krvi, je dost pravděpodobné, že tak budou vypadat i ostatní výstupy. A ve smlouvách, kde se „hraje“ o každé slovo takový přístup může mít poměrně nepříjemné důsledky. Navíc dokumenty, které od advokáta dostanete, budou do jisté míry reprezentovat Vaši společnost nebo Vás jako podnikatele. Pokud budou neupravené, s rozházeným formátováním apod., mohou Vám uškodit i u protistrany, když je budete posílat.

Nenašli jste ve Vaší blízkosti advokáta, který by Vám vyhovoval? To vůbec nevadí. V dnešní online době se prakticky celá právní agenda dá řešit na dálku. Telefonování nebo napsání e-mailu Vám navíc ušetří čas i peníze při případném dojíždění za advokátem. Navíc se se svým advokátem můžete radit přímo z pohodlí domova.

Nechte si také napsat, jak dlouho bude práce advokátovi trvat a kolik bude stát. Někdy opravdu není možné přesně určit, kolik času jaká práce zabere. Na druhou stranu aspoň rámcově by už měl být advokát schopný odhadnout, v jakém přibližné rozmezí se bude práce pohybovat.

Držíme palce, ať se výběr vhodného advokáta podaří!