Platná pravidla pro konkurenční doložky v roce 2024

2. 9. 2024

Platná pravidla pro konkurenční doložky v roce 2024

Konkurenční doložka může pomoct podnikatelům chránit důležité informace, know-how, spolupracovníky i zákazníky. Pro zavázané osoby ale může být určitým omezením v kariéře, a proto je zákon více chrání. Jak najít rovnováhu mezi vlastní ochranou a právy spolupracovníků?

V článku se podíváme na hlavní body konkurenčních doložek, specifické případy a ukážeme si, jak se konkurenční doložka využívá v byznysové praxi. Mrkneme samozřejmě i na právní stránku věci.

Proč vůbec uzavřít konkurenční doložku?

Konkurenční doložka chrání podnikatele před různým „ohrožením“ ze strany osob, které se nějakým způsobem podílely na jeho podnikání. Čím více se podílely, tím větší je potenciální „ohrožení“.

Doložka nejčastěji omezuje jejich možnost pracovat pro konkurenci, případně usilovat o to, aby Vaši lidi pracovali pro konkurenci. Některé doložky také brání „přebírání“ klientů. Doložka tedy zajišťuje, že Vaše know-how, strategie, vztahy a případně i citlivé informace (i když k jejich ochraně doporučujeme raději samostatnou NDA smlouvu, o té ale třeba zase někdy jindy) zůstanou minimálně po určitou dobu chráněny. Konkurenční doložkou tak můžete určitým způsobem upevnit svou pozici na trhu. Podnikatel může konkurenční doložku uzavřít s různými skupinami osob.

Obecné konkurenční doložky – náležitosti

Jacíkoliv podnikatelé mohou uzavřít konkurenční doložky různého druhu.

Pokud se konkurenční doložka neřídí zvláštní úpravou (jako třeba u zaměstnanců nebo obchodních zástupců), je potřeba dodržet obecné zákonné mantinely konkurenční doložky.

Zákon vyžaduje:

  1. Vymezit „území, okruh činnosti a okruh osob, kterých se zákaz týká“, a to poměrně nešikovnou formulací tak, že bychom si řekli, že doložka musí mít vše, aby byla platná. V praxi se ale všechny tyto prvky nevyžadují a postačí určitě vymezené hranice. Doporučujeme vždy vymezit konkrétněji činnost a také území, pro absolutní jistotu je možné doplnit okruh osob nějakým širokým pojmenováním (typu „vůči všem potenciálním klientům“ atp.). Při nesplnění těchto náležitostí se bude na doložku hledět, jako kdyby vůbec nebyla;
  2. Maximální dobu trvání 5 let – pokud byste sjednali delší, nebo na neurčito, uplatní se právě 5 let;
  3. Přiměřenost – doložka nesmí povinnou stranu omezovat více, než vyžaduje ochrana oprávněné strany, jinak může soud rozsah doložky omezit.

Konkurenční doložka pak v podstatě nemá smysl bez smluvní pokuty. Při sjednávání výše pokut je potřeba najít kompromis mezi citelnou výší (motivující k dodržení doložky) a přiměřeností pokuty (s ohledem na možnou neplatnost). Doporučujeme také výslovně sjednávat, že zaplacením smluvní pokuty závazek z konkurenční doložky nezaniká (např. u zaměstnanců to ale zákon neumožňuje). 

Zaměstnanec jako strana konkurenční doložky

Konkurenční doložku můžete uzavřít i se svými zaměstnanci, ale zákoník práce Vám to umožní jen tehdy, když je to spravedlivé a důvodné. Bere se na zřetel povaha informací, know-how zaměstnavatele, různé inovační postupy a metody, které by zaměstnanec mohl využít dál ve své kariéře a přitížit tak bývalému zaměstnavateli.

Konkurenční doložka musí být vždy sepsána písemně. Může být součástí pracovní smlouvy, nebo ve formě samostatného dokumentu. Se zaměstnancem ji musíte sjednat, nemůžete mu ji nijak „vnutit“ jednostranně.

V doložce pak můžete zaměstnanci zakázat „výkon výdělečné činnosti, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu“. Konkurenční doložku tak můžete vztáhnout nejen na zaměstnání u konkurence, ale třeba i na vlastní podnikání zaměstnance. Trošku paradoxem je taky fakt, že konkurenční doložkou můžete vlastně zaměstnanci po skončení působení u Vás zakázat okruh činností širší, než který mu automaticky zakazuje zákoník práce ještě po dobu trvání pracovního poměru. Konkurenční doložkou totiž můžete sjednat i zákaz činnosti se soutěžní povahou, zatímco po dobu trvání zaměstnání trvá zákaz neprovozovat (bez souhlasu) výdělečnou činnost „shodnou s předmětem činnosti zaměstnavatele“ tedy už ne soutěžní.

Maximální délka, na kterou můžete doložku sjednat, je 1 rok. Po uplynutí jednoho roku už nemůžete po bývalém zaměstnanci požadovat, aby se vyhnul stejné práci u konkurence nebo rozjel vlastní konkurenční podnikání.

Se zákazem shodné nebo konkurenční výdělečné činnosti plyne pro zaměstnavatele povinnost uhradit zaměstnanci finanční náhradu. Ta se platí za každý měsíc trvání konkurenční doložky a musí být ve výši minimálně poloviny průměrného výdělku zaměstnance u Vás. Tomu se vyhnout nemůžete.

Konkurenční doložka je také jediný případ, kdy jako zaměstnavatel můžete se zaměstnancem platně sjednat smluvní pokutu. Její výše musí být přiměřená a při jejím zaplacení závazek zaměstnance z konkurenční doložky zaniká.

Sjednání konkurenční doložky se zaměstnanci je vždy potřeba zvážit, protože Vás chrání maximálně na rok, stejně budete zaměstnanci vyplácet náhradu ve výši nejméně poloviny jeho průměrné mzdy a zaměstnanec se z doložky může poměrně jednoduše „vykoupit“ zaplacením smluvní pokuty. Konkurenční doložku navíc nemůžete sjednat s každým, nelze to s pedagogickými pracovníky veřejných škol a některých dalších školských zařízení.

Obchodní zástupci a specifika konkurenční doložky

Specifickou skupinou, u které bývá hojně sjednávaná konkurenční doložka, jsou obchodní zástupci. Zákon proto také u těchto osob stanoví specifická pravidla pro sjednávání konkurenční doložky.

V konkurenční doložce s obchodním zástupcem musíte sjednat konkrétní území nebo okruh osob na tomto území, na kterém zástupce nebude moci provádět konkurenční činnost. Dalším omezením je maximální doba trvání konkurenční doložky – 2 roky. 

Území (nebo okruh osob na území) by se mělo vztahovat k předchozí činnosti obchodního zástupce a být v rozumné míře široké. Takže pokud pro Vás obchoďák nabízel vysavače na Benešovsku, konkurenční doložku pro území kontinentální Evropy neobhájíte. Soud totiž může konkurenční doložku omezující nad míru potřebnou k ochraně zastoupeného omezit.

Pak si ještě dejte pozor na tzv. zvláštní odměnu obchodního zástupce. Je to „něco“ od čeho se nemůžete smlouvou odchýlit od zákona a úplně to vyloučit, ale můžete se na to ve smlouvě aspoň připravit. Obchodní zástupce má ze zákona po konci zastoupení právo na zvláštní odměnu, pokud 1) získal nové zákazníky nebo významně rozvinul obchod se stávajícími a zastoupený z toho stále těží; a současně 2) placení zvláštní odměny je s ohledem na všechny okolnosti případu spravedlivé, přičemž zákon v tomto případě ještě vyjmenovává příkladem několik aspektů, které se posuzují, mj. výši ztrácené provize a existenci konkurenční doložky. Doporučujeme si tedy ve smlouvách o obchodním zastoupením sjednávat, že výše provize už je sjednávána s ohledem na povinnosti z konkurenční doložky a smluvní strany její výši považují i vzhledem ke konkurenční doložce za spravedlivou a dostačující.

Shrnutí

Konkurenční doložky se vyplatí využívat zejména v oborech, kde je ochrana citlivých informací nebo klíčových osob zásadní. Správně posoudit danou situaci a nastavit podmínky konkurenční doložky v konkrétním vztahu tak, aby doložka byla platná a funkční, ale může být někdy trochu alchymie. V konečném důsledku Vám ale může ušetřit spoustu peněz a vlastně i nervů. Pokud potřebujete s konkurenční doložkou pomoct, jsme tu pro Vás.