Co je to přestupová doložka v esportu a proč by vás to mělo zajímat?

8. 7. 2025

Co je to přestupová doložka v esportu a proč by vás to mělo zajímat?

Tento článek je pro vás, pokud:

  • jste hráč esportu a chcete jednou esport dělat profesionálně,
  • jste rodič mladého esportového hráče a chcete pochopit, co všechno obnáší,
  • nebo vás prostě esport zajímá víc než jen jako koníček.

Esport – víc než jen hraní

Esport znamená hraní počítačových her na profesionální úrovni – podobně jako sportovci závodí ve fotbale nebo hokeji, esportovci soutěží ve hrách jako League of Legends, Valorant nebo CS2. A stejně jako ve sportu, i tady už jde o velké peníze, smlouvy a pravidla.

Proč je důležité chránit hráče?

Mnoho hráčů (hlavně mladších) nemá moc zkušeností a často nevědí, co všechno si smí
a nesmí nechat podepsat. Týmy nebo organizace mohou mít víc zkušeností, právníky a peníze – a to hráče staví do slabší pozice. Proto je dobré rozumět tomu, co ve smlouvách bývá a co si dát pozor.

Co je přestupová doložka?

Zní to složitě, ale je to jednoduché: přestupová doložka je část smlouvy, která říká, že hráč nemůže jen tak odejít do jiného týmu, a to jak během doby trvání smlouvy, tak po ukončení smlouvy. Aby mohl přestoupit, tým, do kterého chce jít, musí zaplatit nějakou částku. Je to běžné ve sportu – a v esportu se takové doložky objevují také.

Ale tady pozor: spousta týmů jen kopíruje vzory těchto doložek ze sportu nebo ze zahraničí.
A ty nemusí být v českém esportu vůbec platné – nebo jsou pro hráče hodně nevýhodné.

Je přestupová doložka vůbec platná?

Hráči si často myslí, že když něco podepíší, musí potom vždycky platit. Ale právně to tak být nemusí – některé části smluv mohou být neplatné, zvlášť pokud hráč neměl reálnou možnost dohodnout se jinak.

V esportu navíc není žádná “centrální organizace”, která by všechno hlídala jako třeba ve fotbale. Hlavní roli hrají vývojáři her – a ti se k soutěžím i smlouvám staví různě. Třeba Riot Games (tvůrce League of Legends) má přísnější pravidla než jiní tvůrci.

To znamená, že hráči mají někdy větší volnost odmítnout nesmyslné smlouvy. A pokud podepíší něco, co se později ukáže jako neplatné, je větší šance takovou smlouvu nebo její část soudu napadnout než ve sportu. U sportu se naopak musí spory vyplývající ze smluv řešit u centrálních organizací.

Sporné bude v praxi především ujednání o výši částky za přestup a o době, po kterou hráč nemůže vykonávat danou činnost pod jiným týmem, aj. Rozhodujícím pro toto posouzení bude to, zda je smlouva sepsaná jako pracovněprávní smlouva nebo smlouva s OSVČ. Podle toho se bude smlouva řídit zákoníkem práce, nebo občanským zákoníkem, a na základě toho se určí platnost. Dále bude záležet na tom, o jakou konkrétní hru se jedná, o tom, z jaké země pochází tým, který s hráčem smlouvu podepsal aj.

Na co si dát pozor?

  • Nenechte se zlákat první smlouvou, kterou dostanete. Často jsou to šablony, které ani nebyly upravené pro české poměry.
  • Dejte si pozor na přestupové doložky. Můžou Vás zbytečně svazovat nebo Vám bránit v růstu.
  • Nechte si smlouvu projít právníkem, který rozumí esportu. Vyhnete se problémům a můžete si vyjednat lepší, a hlavně platné podmínky.

Shrnutí na závěr:

Pokud to s esportem myslíte vážně, nestačí být jen dobrý hráč. Je potřeba znát i svá práva a rozumět tomu, co podepisujete. Nenechte se zbytečně omezovat špatně napsanou smlouvou – máte právo na férové podmínky.

Jsme ATREUM advokátní kancelář a s esportovými smlouvami Vám rádi pomůžeme.

Kategorie: