Jak vystoupit z s.r.o.?
Upozorňujeme, že tento článek je určený pro Vaše základní seznámení s tématem a píšeme ho tak, aby Vás pokud možno i bavil, ne abychom dopodrobna popsali úplně všechny okolnosti.
Tento článek jsme připravili pro společníky ve společnostech s ručením omezeným, kteří uvažují o tom, že svou účast ve společnosti dobrovolně ukončí. Věnovat se budeme hlavně situaci, kdy Vy, jako společník, chcete sami ze společnosti vystoupit, ale společnost bude fungovat i nadále.
Jak se legálně „zbavit“ jiného společníka a likvidační způsoby ukončení účasti na společnosti (tím myslíme likvidační pro společnost!) si necháme na jindy.
Převod podílu – bezbolestná cesta
Pokud máte zájemce o koupi podílu za rozumných podmínek, je pro Vás prodej jednou z nejschůdnějších cest, ale ne vždy je otevřená. Klíčová je úprava ve společenské smlouvě, která může převoditelnost podílu různě upravovat nebo podmiňovat. V tomto článku, pokud výslovně nepíšeme jinak, budeme dále vycházet z předpokladu, že společenská smlouva žádnou vlastní úpravu neobsahuje, a uplatní se tedy v celém rozsahu zákon.
Při převodu byste měli mít na paměti, že společnosti ručíte za dluhy, které spolu s podílem na nabyvatele převedete. Smlouva o převodu podílu musí mít písemnou formu s úředně ověřenými podpisy.
Převod na jiného společníka společnosti
Převést svůj podíl na jiného společníka můžete bez dalšího omezení nebo nutného souhlasu jiného orgánu (typicky valné hromady), pokud Vás v tom neomezuje společenská smlouva.
Pokud je ve společenské smlouvě pro převod podílu na jiného společníka podmínka souhlaum valné hromady (popř. jiného orgánu společnosti), tak platí tato pravidla:
- pokud valná hromada (nebo jiný určený orgán) souhlas nedá do 6 měsíců ode dne uzavření smlouvy o převodu, nastávají mezi smluvními stranami smlouvy o převodu účinky odstoupení od smlouvy (ledaže byste ve smlouvě o převodu určili jinak);
- smlouva o převodu podílu nebude účinná dříve, než valná hromada udělí souhlas s převodem;
- pokud valná hromada (jiný orgán) nerozhodne do 2 měsíců od doručení žádosti o souhlas, nebo když neudělí souhlas bez udání důvodu anebo neudělí souhlas v případech, ve kterých ho podle společenské smlouvy udělit musí, můžete jako společník vystoupit ze společnosti, pokud současně zaniknul Váš závazek ze smlouvy podle písm. a. výše.
Vystoupit podle písm. c. musíte to stihnout do 1 měsíce od zániku závazku ze smlouvy o převodu podílu. Pro vystoupení se použijí obdobně pravidla pro vystoupení při nesouhlasu s příplatkovou povinností (jak se dočtete dále ad 2)
Převod na jinou osobu, než společníka společnosti
Je možný jen se souhlasem valné hromady (pokud spol. smlouva neurčuje jinak).
Jednostranné vystoupení ze společnosti (v případech předpokládaných zákonem)
Ze společnosti můžete jednostranně vystoupit jen tehdy, pokud to zákon (příp. společenská smlouva) umožňuje. Zákon to v případě SRO připouští ve dvou případech:
Nesouhlas s příplatkovou povinností
Pokud valná hromada v souladu se společenskou smlouvou rozhodla o uložení peněžité příplatkové povinnosti společníkům, a Vy jste pro příplatky nehlasovali, můžete vystoupit ze společnosti ohledně podílu, ke kterému se povinnost příplatku váže.
Vystoupení musíte společnosti písemně oznámit do 1 měsíce ode dne rozhodnutí valné hromady o příplatkové povinnosti (příp. ode dne, kdy Vám bylo oznámeno přijetí takového rozhodnutí per rollam).
Abyste měli právo vystoupit ze společnosti, musíte mít zcela splněnou svou vkladovou povinnost spojenou s daným podílem.
Nesouhlas se změnou převažující povahy podnikání nebo s prodloužením trvání společnosti
Za stejných podmínek můžete ze společnosti vystoupit také pokud valná hromada rozhodla:
- o změně převažující povahy podnikání společnosti; nebo
- o prodloužení trvání společnosti,
pokud jste na valné hromadě nehlasovali pro.
Dohoda všech společníků
Pokud jsou vztahy mezi společníky zachované natolik, že budete schopní se písemně dohodnout na vystoupení ze společnosti, můžete svou účast ukončit písemnou dohodou se všemi společníky. Podpisy dohody musí být ověřené a musíte vrátit kmenový list, pokud Vám ho společnost vydala.
Zrušení účasti společníka s.r.o. soudem
Pokud nastane situace, kdy po Vás „nelze spravedlivě požadovat, abyste ve společnosti setrvali“ můžete se domáhat zrušení své účasti ve společnosti soudem. Návrh se podává u krajského soudu, v jehož obvodu má společnost sídlo.
Zákon je v tomto případě dost stručný, vysledovat z něj můžeme s jistotou v podstatě jen to, že důvod pro ukončení musí být opravdu zásadní.
Z dřívější soudní praxe například víme, že:
- narušení vztahů mezi společníky není samo o sobě důvodem pro zrušení účasti společníka ve společnosti;
- pokud druhý společník odmítl odkoupit, popř. prodat vlastní podíl, jinému společníkovi, nejde o důvod zrušení účasti ve společnosti;
- skutečnost, že společník nemůže zásadně ovlivnit poměry ve společnosti, není důvodem pro zrušení jeho účasti ve společnosti.
Shrnutí
V tomto článku jsme rozebrali, jak je možné dobrovolněukončit vlastní účasti v s.r.o. Obecně můžeme shrnout, že čím jsou vztahy uvnitř společnosti horší, tím je vystoupení těžší, ale pro každý případ existuje určitá cesta.
Případům různých „zámků“ ve společnosti lze při zakládání společnosti (nebo za trvání dobrých vztahů) velmi účinně předcházet sjednáním jasných exitových možností ve společenské smlouvě, nebo ve vedlejší dohodě společníků (o kterých jsme psali zde.)
Jsme ATREUM advokátní kancelář a v korporátních věcech Vám umíme pomoci.