Právní rizika spojená s koupí společnosti a na co si dát pozor?

17. 7. 2024

Právní rizika spojená s koupí společnosti a na co si dát pozor?

Čemu byste měli věnovat pozornost v případě, že se chystáte nabýt podíl v obchodní korporaci? Tipy a závěry z tohoto článku jsou při určitém zohlednění rozdílů mezi jednotlivými druhy použitelné jak pro společnosti s ručením o omezeným (SRO), tak pro akciové společnosti (AS). Pro zjednodušení ale budeme v článku pracovat s terminologií a okolnostmi danými u SRO.

Upozorníme Vás na nejčastější nebo nejvýraznější rizika a poradíme, jak je odhalit nebo se proti nim „pojistit“.

Důvody pro koupi (akvizici) podílu ve společnosti mohou být rozličné. Nejčastějším je asi rozšíření podnikatelských aktivit. Na akvizici tedy budeme nahlížet hlavně tímto pohledem.

(Ne)zjištěné dluhy samotné společnosti

A začneme hned takhle zostra. Se společností nejspíš chcete nabýt třeba její obchodní závod a podnikat s ním. Je ale taky potřeba myslet na to, že v hospodaření společnosti se přepisem společníka v rejstříku nic nezmění a existující závazky prostě nezmizí.

Pokud si koupíte podíl v kapitálové společnosti (SRO a AS), neznamená to v žádném případě, že na Vás přecházejí její dluhy. Ovšem pokud jste měli se společností podnikatelské plány směřující k zisku a jeho následnému rozdělení (což jste asi měli), tak pro Vás dluhy společnosti v těchto plánech představují určité trhliny.

Základní povědomí získáte z insolvenčního rejstříku a z centrální evidence exekucí. Jenže tam byste našli jen insolvenci nebo zahájené exekuce, tzn. obvykle už v podstatě mezní situace.

Nutno také říci, že ne všechny dluhy společnosti jsou automaticky špatné. Některé jsou běžné, nutné k rozvoji podnikání nebo vyplývají zkrátka z provozu. Pokud nejsou dluhy po splatnosti, nemusí to o společnosti vůbec špatného nic vypovídat.

Jestliže je převodce seriózní, seznámí Vás před převodem společnosti s veškerým účetnictvím. Pokud po Vás bude v souvislosti s tím požadovat podepsat dohodu o mlčenlivosti, tím lépe, protože je vidět, že převod myslí vážně. Pokud by Vám převodce ani přes Váš návrh zavázat se mlčenlivostí účetnictví nezpřístupnil, doporučujeme si akvizici nejspíše rovnou rozmyslet.

Zvláštní pozornost doporučujeme věnovat daňovým nedoplatkům a podobným veřejnoprávním dluhům, obzvláště společností, které jsou plátci DPH.

Takže dejme tomu, že si prostudujete účetnictví, seznámíte se s dluhy, které tam jsou uvedené, a o společnost máte i potom zájem. Ovšem co když v účetnictví něco chybí? Pro takové případy si doporučujeme ve smlouvě o převodu podílu ujednat výhradu úplnosti a správnosti účetnictví s tím, že pokud se do určité doby objeví oprávněné nároky třetích osob, které existovaly už v době převodu, máte právo od smlouvy o převodu odstoupit (případně právo na úhradu smluvní pokuty nebo jiné právo, které by Vás uspokojilo). S možností odstoupení, pokutou nebo jiným řešení se dá různě hrát a přizpůsobit si je v podstatě na míru.

Ručení nebo jiné zajištění dluhu třetí osoby

Obvykle daleko nebezpečnější, než dluhy samotné společnosti, bývají ručení společnosti za dluhy třetích osob. Jde o to, že společnost samotná vlastně není přímo dlužníkem, ale velice snadno jí může vzniknout povinnost uhradit dluh za někoho jiného. Nebezpečí spočívá v tom, že podobná zajištění bývají obtížně zjistitelná.

Společnost tak například mohla převzít ručení za splnění dluhu jejího bývalého jednatele nebo dokonce vystavit pro takové účely podmíněnou směnku nebo jiné cenné papíry. Když hlavní dlužník sám dluh nesplní, může věřitel oprávněně požadovat celou dlužnou úhradu po společnosti. Společnost by sice následně mohla od hlavního dlužníka požadovat nahradit to, co sama za něj uhradila, ale kde nic není, tam není co brát.

Opět tedy můžeme jen doporučit v převodní smlouvě požadovat garanci toho, že společnost nepřevzala ručení nebo jinou formu zajištění za dluhy třetích osob a nevystavila směnky nebo šeky nebo jakékoliv jiné cenné papíry, které by jí ukládaly povinnost k plnění. Při nepravdivosti prohlášení je opět možné chtít odstoupit od smlouvy nebo požadovat smluvní pokutu, případně slevu z kupní ceny za převod.

S převodem podílu ve společnosti na vás nepřejde vše, co byste očekávali

Tady záleží také na tom, proč si vlastně společnost pořizujete. Jestli chcete hlavně její obchodní závod, know-how spojené s konkrétními zaměstnanci nebo spolupracovníky, vybavení, nemovitosti, duševní vlastnictví…

Doporučujeme si majetek společnosti, jak hmotný, tak i nehmotný, a stejně tak i personální kapitál, před převodem ověřit. Spoustu toho vyčtete z účetnictví, jak jsme psali výše. Cílem je ale hlavně zabránit tomu, aby těsně před převodem byl ze společnosti majetek nebo jiný kapitál vyveden ven. Pokud je pro Vás některá součást společnosti mimořádně důležitá, uveďte ji ve smlouvě přímo jako součást majetku/kapitálu společnosti. Např. obchodní závod obsahující konkrétní majetek vypočtený v příloze smlouvy.

U duševního vlastnictví doporučujeme vždy prověřit, kdo vykonává majetková práva, komu náleží oprávnění z licence, kdo přihlásil a komu patří nebo svědčí práva z ochranných známek nebo jiných formálních prostředků ochrany práv duševního nebo průmyslového vlastnictví (patenty, průmyslové vzory…). Nebojte se vyžádat si např. i smlouvy s dodavatelem loga, protože i z nich můžete vyčíst, jaká práva vlastně společnost nebo někdo jiný k logu má.

Nezřídka se totiž stává, že např. ochranná známka klíčového produktu, značky nebo samotné obchodní firmy je registrovaná na fyzickou osobu předchozího společníka. V takovém případě byste je pak nemohli užívat, a to by mohl být zásadní problém. Pokud něco takového zjistíte, můžete to ještě „zachránit“ a nechat si vše potřebné převést spolu se společností na sebe, případně na společnost. Bez zásadního duševního kapitálu nedoporučujeme podíl nabývat. Duševní vlastnictví tvoří často až 80 % hodnoty celého byznysu. 

Personální kapitál si bohužel moc dobře „pohlídat“ nemůžete. Těžko donutíte třeba stávající zaměstnance nebo spolupracovníky v souvislosti s převodem podepsat konkurenční doložku, pokud ji už nemají.

Kontrola společných práv

V každém případě byste také měli prostudovat společenskou smlouvou (popř. zakladatelskou listinu nebo stanovy) a zjistit, jaké má společnost vnitřní uspořádání. Tím spíše za situace, pokud nepořizujete 100% podíl. Může se totiž stát, že společnost bude mít specificky upravená práva k druhům podílů, a pokud si nedáte pozor, tak snadno nabudete podíl s nižším právem na zisk nebo menším počtem hlasovacích práv.  

Kromě zakladatelského právního jednání může vnitřní poměry ve společnosti upravovat také vedlejší tzv. SHA dohoda, ale ta pro Vás nebude závazná, pokud k ní sami nepřistoupíte. Pokud ale víte, že existuje, určitě doporučujeme se s ní seznámit.

Shrnutí

Akvizice společnosti není nikdy bez rizika. Při veškeré důslednosti a vhodném nastavení dokumentace se rizika dají snížit na minimum, ale ne úplně vyloučit (např. i při právu na odstoupení není možné zaručit, že převodce bude mít stále peníze na vrácení kupní ceny za převod podílu).

V každém případě se hodí pomoc zkušeného advokáta, který pro Vás připraví veškerou dokumentaci, celou transakci Vám pomůže zkontrolovat a doporučí Vám nejvhodnější postup.

Se vším výše uvedeným Vám rádi pomůžeme.